Weekendowy dom na wsi – idealne miejsce na odpoczynek po długim tygodniu

Rodzime, malownicze krajobrazy i uroki polskiej wsi sprawiają, że każdemu z nas przynajmniej raz zdarzyło się zamarzyć, by intensywne tempo zamienić na spokojne życie poza miastem, w zgodzie z naturą. Od kilku lat obserwujemy trend sugerujący, że popularność domów na wsi będzie rosnąć, niezależnie od regionu Polski.

Potwierdzają to dane statystyczne, które pokazują coraz większy przepływ ludności z miast do wsi. Jednak chęć zasmakowania spokoju, jaki daje życie na wsi nie musi wiązać się z przeprowadzką na stałe. Wśród zamożnych klientów coraz powszechniejsze jest pragnienie posiadania całorocznego domu poza miastem, idealnego na weekendowe wyjazdy, organizację rodzinnych przyjęć czy miejsce, w którym można popracować w spokoju, z dala od miejskiego zgiełku. Popularne na zachodzie tzw. „second homes”, często zlokalizowane są właśnie na wsi, i w Polsce zaczynają cieszyć się coraz większym powodzeniem.

Wiejskie domy w tradycyjnym rozumieniu swoje początki miały w Anglii i stamtąd pochodzi ich tradycyjna nazwa „cottage”. Z czasem budynki w tym stylu zaczęli stawiać też bardziej zamożni ludzie, tęskniący za spokojem oraz sielskim klimatem, jaki niesie za sobą ten rodzaj budownictwa. Moda na wiejskie domy letniskowe o podwyższonym standardzie przyszła do nas jednak zza oceanu. W Stanach jedną z używanych powszechnie nazw, określających nieruchomość poza miastem, najczęściej blisko natury, jest słowo „cabin”. Bardzo często jednak tak skromnie nazywane domy letniskowe przypominają nowoczesne, wyposażone w ekologiczne rozwiązania małe wille w środku lasu.

Posiadanie na własność domu w otoczeniu natury i pięknych krajobrazów również w Polsce niesie za sobą same pozytywy. Dom na wsi oznacza wolniejszy i mniej stresujący tryb życia oraz ciszę, o którą tak trudno w pełnym zgiełku mieście. Co więcej, w zależności od regionu Polski, dom ten będzie miał swój wyjątkowy charakter i niespotykany w żadnym innym rejonie klimat. Różnorodność ta pozwala na pełną swobodę w podjęciu decyzji – czy będzie to drewniana górska chata, położona u stóp ośnieżonych zboczy gór, klimatyczna posesja w środku lasu lub nad jeziorem, czy też dom z widokiem na morze i dostępem do kameralnej plaży. Ważne, że każdy z amatorów spokoju i klimatycznych wnętrz może dostosować swój wybór do stylu życia. Równie istotnym kryterium przy inwestycji w nieruchomość przeznaczonej na weekendowe wyjazdy, jest odległość od stałego miejsca zamieszkania oraz istniejąca infrastruktura drogowa. Naturalnym jest, że gdy już posiadamy wymarzone miejsce na weekendowy odpoczynek, chcemy móc dotrzeć tam jak najszybciej, a później równie szybko i wygodnie wrócić do miasta, bez konieczności spędzania kilku godzin w korku.

- Elementem, który zdecydowanie wpływa na atrakcyjność domu na wsi jest jego otoczenie – tak, jak w przypadku zlokalizowanej w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego nieruchomości, pozwalającej wyciszyć się i odpocząć od miejskiego zgiełku, mimo niewielkiej odległości od Warszawy – mówi Dorota Nowakowska, Property Advisor w Poland Sotheby’s International Realty. – To sprawia, że przeznaczony do stałego zamieszkania budynek równie dobrze sprawdzi się także jako miejsce weekendowych czy wakacyjnych wypadów – dodaje Dorota Nowakowska.

A co, jeśli nie zważając na odległość marzymy o domu na skraju nadmorskiej plaży, na stałe zamieszkując południe Polski? Dla osób, które ze swojej weekendowej posiadłości planują korzystać kilka razy w roku, idealnym rozwiązaniem będzie przeznaczenie jej na wynajem na pozostałe weekendy roku i potraktowanie nieruchomości jako inwestycji. Turyści stroniący od wielkich wakacyjnych aglomeracji i kurortów z pewnością docenią spokój i bliskość natury, jaką daje dom na wsi.

- Izabela Mikruta-Smółka, Poland Sotheby's International Realty