Rynek nieruchomości premium ceni wymagających Klientów

W ciągu ostatnich kilku lat ceny na rynku nieruchomości premium i luksusowych utrzymywały się na zbliżonym poziomie, jednak znacząca zmiana, którą można było w tym czasie zauważyć to wzrost różnorodności i atrakcyjności ofert na kilku największych polskich rynkach. Deweloperzy zdążyli już dostrzec rosnące zainteresowanie Klientów takim produktem i – co najważniejsze – poczuli się gotowi, aby odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

A zadanie nie jest łatwe. Klient zainteresowany zakupem nieruchomości z segmentu premium i luksusowego wyróżnia się przede wszystkim wysokimi wymaganiami oraz doskonałą świadomością swoich oczekiwań. Dlatego obok wartości nieruchomości i jej lokalizacji istotne są dla niego także inne czynniki, niezbyt często brane pod uwagę w przypadku rynku masowego. Dla zamożnego nabywcy oczywiście ważne jest, jaką nieruchomość ma powierzchnię, standard wykończenia i gdzie jest położona, jednak równie istotne dla niego będzie to, czy nieruchomość odpowiada jego indywidualnemu stylowi życia. Co ciekawe, preferencje Polaków pod tym względem są dość zbieżne z tym, czego szukają osoby zamożne w innych krajach na świecie. W czołówce kryteriów znajdują się więc, poza nowoczesnymi luksusowymi apartamentami, nieruchomości nadające się na letni wypoczynek, głównie te położone w wakacyjnych kurortach i nad wodą. Dużą popularnością cieszą się też historyczne, zabytkowe posiadłości, niezależnie od ich lokalizacji.

Zgodnie z opinią prof. Grega Clarka, znanego na świecie urbanisty, który na potrzeby raportu Luxury Realty Map przyjrzał się położeniu polskich nieruchomości z górnej półki w obrębie miasta, głównym wyznacznikiem luksusu jest ograniczona dostępność. Dlatego wtapiające się w tkankę miejską butikowe nieruchomości zlokalizowane w centrach dużych aglomeracji, w których z natury rzeczy wolna przestrzeń jest dość ograniczona, rzeczywiście mogą stanowić swego rodzaju rarytas i przez to stawać się dobrem luksusowym. Jednak według prof. Clarka nie ma ścisłego, jednoznacznego powiązania między bliskością centrum miasta a wysokim standardem nieruchomości. Dlatego podobnie, jak w innych krajach na świecie, tak i w Polsce coraz częściej enklawy luksusu znaleźć można z dala od centrum, a nawet na obrzeżach miasta. Wynika to z coraz mocniej odczuwanej przez osoby zamożne potrzeby przebywania w spokojnej, dającej wytchnienie od miejskiego zgiełku okolicy.

Polska to kraj stosunkowo młodych milionerów. W przeciwieństwie do osób zamożnych na świecie, którzy bardzo często po prostu dziedziczą swoje fortuny z pokolenia na pokolenie, Polacy właściwie wszystko, co aktualnie posiadają, musieli wypracować sobie sami. Ale również dzięki temu ilość osób zamożnych w Polsce bardzo dynamicznie rośnie i równie dynamicznie pomnażają oni swój majątek. Chętnie też inwestują zgromadzone środki w nieruchomości. Zdecydowaną większość wśród nabywców stanowią przedsiębiorcy, managerowie wyższego i średniego szczebla, a także osoby wykonujące wolne zawody (np. architekci).

Transakcje dokonywanie przez gwiazdy być może są głośne i można o nich przeczytać na pierwszych stronach gazet, ale to nie celebryci stanowią większość nabywców. Przytłaczająca większość transakcji, w tym te największe i najbardziej spektakularne, odbywają się w sposób dyskretny i biorą w nich udział osoby przede wszystkim ceniące sobie prywatność. W bardzo podobny sposób osoby zamożne podchodzą do tematu sprzedaży nieruchomości, dlatego też na przykład nie wszystkie oferty, dostępne obecnie w sprzedaży w Poland Sotheby’s International Realty można znaleźć na stronie internetowej czy w materiałach promocyjnych. O prawdziwych perełkach na rynku dowiedzieć się można tylko podczas bezpośredniego spotkania z doradcą.

 

- Izabela Mikruta-Smółka, Poland Sotheby's International Realty