Nie ma luksusu bez innowacji – wykorzystanie nowych technologii w wyposażeniu luksusowych nieruchomości

Czym kierować się przy zakupie luksusowej nieruchomości, gdy na rynku dostępnych jest wiele ofert konkurencyjnych pod względem ceny czy lokalizacji? Jednym z ważniejszych czynników okazują się być innowacje, na które Polacy zwracają coraz większą uwagę. Nowe technologie, wykorzystywane w wyposażeniu wnętrz na poważnie zagościły już w polskich luksusowych domach i apartamentach.

Nowoczesne systemy zarządzania, nazywane inteligentnym domem (ang. smart home) coraz częściej znaleźć można w inwestycjach luksusowych oraz klasy premium. Systemy te współpracują z większością urządzeń aktualnie dostępnych na rynku, zarówno jeśli chodzi o smartfony czy tablety wykorzystywane do ich obsługi, jak i urządzenia służące do zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu, takie jak czujniki dymu, ruchu, termostaty czy sprzęt AGD.

Aktualnie dostępne na rynku funkcje umożliwiają na przykład ustawienie oświetlenia w taki sposób, aby symulowało ono obecność domowników. Dzięki uruchamianiu świateł w odpowiedniej kolejności postronny obserwator nie może podejrzewać, że dom lub apartament są puste, a jego mieszkańcy na wyjeździe poza miastem.

System Smart Home to również wszelkiego rodzaju udogodnienia. Klienci Poland Sotheby’s International Realty wielokrotnie podkreślali jak ważne dla nich jest, że dzięki zaawansowanym technologiom oraz kompatybilności systemu z innymi urządzeniami mogą być na bieżąco informowani na temat aktualnego stanu wyposażenia swojej nieruchomości. Są również w stanie docenić, jaki komfort zapewnia możliwość sprawnej obsługi urządzeń w mieszkaniu z poziomu smartfona, np. w drodze na lotnisko. Nie ma już potrzeby martwienia się o niezgaszone światła, czy włączoną klimatyzację – nad tym wszystkim teraz zapanować można zdalnie. Nie mówiąc o wygodzie, jaką daje możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury w mieszkaniu na chwilę przed powrotem z tropikalnej podróży, czy funkcja pozwalająca napełnić wannę wodą i przygotować kąpiel, nawet stojąc w korku w drodze z pracy po ciężkim dniu.

- System inteligentnego domu powoli staje się najważniejszym elementem wyposażenia nieruchomości z segmentu premium. Co prawda Polacy na razie dość ostrożnie podchodzą do nowinek technologicznych, na szeroką skalę wykorzystując tylko te funkcjonalności, które realnie wpływają na poprawę ich komfortu i bezpieczeństwa – mówi Dorota Nowakowska, Property Advisor Poland Sotheby’s International Realty. – Z ciekawością jednak przyglądamy się zagranicznym nowościom i nawet, jeśli u nas standardem nie jest jeszcze dom wyposażony w dwie serwerownie oraz ponad 20 paneli dotykowych, zamontowanych w każdym pomieszczeniu i sterujących wszystkimi elektronicznymi urządzeniami, to za kilka lat te trendy mogą zagościć także w Polsce – dodaje Dorota Nowakowska.

Rosnące zainteresowanie innowacyjnymi rozwiązaniami wynika w dużej mierze z szybkiego rozwoju rynku nieruchomości premium i luksusowych w Polsce. Polacy, do niedawna jeszcze znacznie ustępujący miejsca bardziej zamożnym sąsiadom z krajów Europy Zachodniej, aktualnie mogą szczycić się szybko rosnącym rynkiem nieruchomości luksusowych, który w ciągu ostatnich dwóch lat zanotował dwucyfrowy wzrost. Z roku na rok zwiększa się także oferta nieruchomości wyposażonych w innowacyjne rozwiązania, niosąc za sobą coraz większą otwartość Polaków na nowinki technologiczne.

- Izabela Mikruta-Smółka, Poland Sotheby's International Realty