Lofty - prestiż zza oceanu

Krótka historia niezwykłego

Historia loftów sięga początków XX wieku. Wtedy to po raz pierwszy artystyczna bohema Paryża wykorzystała pofabryczne budynki jako pracownie. Dobrze doświetlone i ogromne przestrzenie o bardzo niskich czynszach były miejscem idealnym do twórczej pracy. Jednak modę na lofty zapoczątkowali nowojorscy artyści w latach 60. XX wieku. Po upadku wielkiego przemysłu, w poszukiwaniu tańszej alternatywy dla pracowni oraz mieszkań, młodzi ludzie przejmowali półlegalnie opuszczone budynki dawnych fabryk. Z biegiem lat unikalny klimat loftów zaczął zjednywać sobie rzesze miłośników. Nowojorska elita, menagerowie wyższego szczebla, biznesmeni a także osoby ze świata show biznesu oraz sztuki, spragnieni nowych awangardowych rozwiązań i nietuzinkowych przestrzeni zachłysnęli się  industrialnym klimatem loftów.  Na początku lat 90. ceny loftów w zatrważającym tempie poszybowały w górę, stały się najbardziej pożądanymi obiektami mieszkalnymi, a obecnie jednymi z najdroższych nieruchomości. Lofty ostatecznie straciły swój pierwotny charakter, a żadnego początkującego artysty z pewnością nie stać na zakup takiego mieszkania. Tak właśnie powstały jedne z najdroższych dzielnic światowych metropolii jak kultowe SoHo w Nowym Yorku.

Realia Polskich loftów

Moda na loft w Polsce zagościła stosunkowo niedawno. Mimo iż, powoli podbijają serca Polaków cały czas są niszowym towarem na rynku nieruchomości. W centrach polskich metropolii brakuje dużych pofabrycznych przestrzeni, które nadawałby się na adaptację pod luksusowe apartamenty. Zasadniczym problem jest także lokalizacja, większość tego typu budynków położonych jest na obrzeżach miast, przez co stają się nieatrakcyjne dla docelowej grupy konsumentów.

Co jeszcze wyróżnia polskie lofty? Przede wszystkim metraż, polskie lofty są stosunkowo małe. Ich pierwowzory zza oceanu potrafiły mieć po kilkaset metrów kwadratowych, natomiast w Polsce dostępne powierzchnie w loftach są dużo mniejsze.

Polski rynek loftów

Polski rynek loftów mimo kilku porażek cały czas jest bardzo popularny. Po ogłoszeniu upadłości takich inwestycji jak „Nowa Przędzalnia” w Żyrardowie czy „Lofty u Scheiblera" w Łodzi, deweloperzy z większą ostrożnością podchodzą do inwestowania w rewitalizacje pofabrycznych hal. Inwestycja „Lofty u Scheiblera” była jednym z pierwszych tego  typu projektów w Polsce,  cena wyjściowa apartamentów wynosiła 8 tysięcy za m2, co było wygórowaną ceną jak na łódzki rynek. Po ogłoszeniu upadłości a następnie przejęciu inwestycji przez syndyka, nieruchomości sprzedawano już po 3,5 tysiąca za m2.

Inwestycja „Lofty przy fosie” w samym centrum Wrocławia jest przykładam, iż w nieruchomościach kluczem do sukcesu jest lokalizacja - mówi Elżbieta Marchese z Poland Sotheby’s International Realty. „Lofty przy fosie” powstały z rewitalizacji neogotyckiego budynku z XX wieku, w którym znajdował się stary szpital. Początek sprzedaży I etapu inwestycji rozpoczął się w grudniu 2015 roku a obecnie prawie wszystkie lokale są już wyprzedane. Nasi klienci doceniają wyjątkowość tego budynku, kupują apartamenty nie tylko w celach mieszkalnych ale także inwestycyjnych.

Soft lofty - na wzór kultowego

Inwestorzy bardzo szybko wyczuli niszę na rynku nieruchomości oraz upodobanie klientów do nietuzinkowych przestrzeni. Zaczęto projektować budynki o podobnym klimacie co kultowe już lofty. Soft lofty to stosunkowo nowy produkt w ofercie deweloperów. W miejscach, w których nie ma dostępu do starych fabryk, powstają kompleksy mieszkalne, które mają na celu oddanie klimatu pofabrycznych budynków.  Stawiane od zera  nawiązują stylem do oryginalnych loftów. Mimo iż, pozbawione elementów industrialnych, oferują wysokie sufity nawet do 5 m, otwarte przestrzenie i duże sięgające podłogi okna. Nowo powstałe budynki stylizowane na obiekty pofabryczne oferują lokale o loftowym klimacie wzbogaconym o nowoczesne rozwiązania techniczne.

Soft lofty są alternatywą dla ludzi poszukujących ciekawych przestrzeni - mówi Elżbieta Marchese, Property Advisor Poland Sotheby’s International Realty - w swojej ofercie posiadamy takie nieruchomości i cieszą się one dużym zainteresowaniem. Ceny apartamentów typu soft loft na warszawskim rynku w inwestycji Woronicza Qbik, zaczynają się już od 10 tys za m2. Nieruchomości tego typu dają interesujące możliwości aranżacji i stanowią świetne pole do popisu dla obdarzonych wyobraźnią architektów. Powierzchnia samej podłogi w mieszkaniu typu loft nie musi być duża, liczy się wysokość mieszkania, która między innymi umożliwia stworzenie antresoli dodającej dodatkowych metrów.

Zarówno hard-lofty (lofty w poindustrialnych przestrzeniach) jak ich kopie soft-lofty cały czas są towarem stosunkowo rzadkim i trudnym do zdobycia na polskim rynku. Mimo ich względnie wysokiej ceny,  eksperci przewidują, że ceny tego typu apartamentów będą wzrastać a chętnych nie będzie brakować.

- Agata Osiak, Poland Sotheby's International Realty