VISIT OUR

SOCIAL MEDIA PROFILE'S

Poland Sotheby's

Extraordinary real estate
in Poland and around the world

LOG ON OUR

NEWSLETTER

Thank you for your subscription.

You have already subscribed.

E-mail address was not found.

Your subscription is removed.

Time for confirmation the subscription expired.

Your subscription is removed.

Time for confirmation the subscription expired.

Back

Zainwestuj w luksus

17-12-2015
English version of the article will be accessible soon

Zakup ekskluzywnej nieruchomości to zdaniem ekspertów sposób na bezpieczną lokatę kapitału. Właściwa lokalizacja, gustowne wykończenie oraz dobrze przemyślana strategia jej użytkowania może zapewnić nawet 8-9 proc. zwrot w ciągu roku.

- Prawdziwy luksus opiera się trendom a także zawirowaniom na rynku - przekonuje Arkadiusz Wojciechowski dyrektor polskiego oddziału Sotheby’s, firmy specjalizującej się w obracaniu dobrami dla zamożnych klientów - Zahamowania rynku spowodowane jego przegrzaniem czy krachem dotykają najdroższych nieruchomości w nieznacznym stopniu, o ile w ogóle. Poza tym prestiżowe domy czy apartamenty odnotowują stały wzrost. Nie jest on wielki, bo zaledwie o 2-3 procent, ale to dobrze. Bo jeśli coś nagle rośnie w cenie to prędzej czy później odnotuje podobny spadek - dodaje. Posiadanie kilku takich aktywów w portfelu inwestycyjnym to nie tylko kwestia prestiżu dla zamożnych osób ale i wygody - Łatwiej ulokować środki w kilku wysokiej klasy budynkach, które przyniosą spory zysk, zamiast zamrażać kapitał dla dziesięciu kawalerek, jakich jest mnóstwo na rynku.

Właściciele najdroższych mieszkań czy posiadłości czerpią z nich profity na kilka sposobów. Część szuka okazji, które pozwolą korzystnie odsprzedać nieruchomość po pięciu - dziesięciu latach. Inni decydują się zakup dotkniętych zębem czasu kamienic czy pałaców, po to, by nadać im nowy blask. Wyremontowane, wyposażone w komfortowe udogodnienia posiadłości, przerabiają później na hotele, ośrodki konferencyjne czy SPA z górnej półki. Wielu inwestorów, wybiera adresy w znanych miejscowościach wypoczynkowych i miastach, które mają pełnić funkcję wakacyjnych domów, a pod nieobecność gospodarzy zarabiać na siebie  - Takie butikowe mini pensjonaty są konkurencyjne dla zwykłych hoteli. Dobrze zorganizowane mogą być samoobsługowe, o ile właściciel jest gotowy podzielić się dwudziestoma a nawet pięćdziesięcioma procentami zysku z osobą, której powierzy zarządzanie obiektem - wyjaśnia znawca.

Wyzwaniem dla osób zainteresowanych lokowaniem kapitału w ekskluzywnych nieruchomościach jest jednak ograniczona ilość lokali na rynku, które spełniałyby odpowiednie warunki. Przede wszystkim powinny znajdować się w okolicy, która zagwarantuje możliwość ich odsprzedaży w dobrej cenie. Zdaniem dyrektora Poland Sotheby’s taką pewność daje w Polsce w tej chwili jedynie zakup domów czy apartamentów w Zakopanym, Krakowie czy Sopocie. Warto jednak obserwować trendy, śledzić nowe, modne miejsca o dużym potencjale takie, jak  Wyspa Spichrzów w Gdańsku. Jak twierdzi, teren latami leżący odłogiem, dziś robi się coraz bardziej modny, zwłaszcza wśród zagranicznych turystów.

Elitarność to również unikalność -  to jest fundament. Jeśli mamy na czymś zarobić to będą to z pewnością dobra ograniczone, czyli takie, których więcej nie będzie. Przynajmniej w danym miejscu czy przez dany czas – tłumaczy. - Unikalność to coś, co trudno wychwycić ale co sprawia, że za noc spędzoną w wynajmowanym w Sopocie mieszkaniu klienci są w stanie zapłacić 1800 zł, choć luksusowy apartament w leżącym po sąsiedzku hotelu kosztuje jedną trzecią mniej. Wpływa na to wiele czynników: lokalizacja, widok, ale także sposób wykończenia wnętrz. Dlatego ponadczasowy styl i rozmach  są zawsze w cenie - podkreśla ekspert.

Jednak ta wyjątkowość przysparza też problemów potencjalnym nabywcom stylowych murów.  Planując zakup 60-metrowego mieszkania łatwo można  sprawdzić jego wartość porównując do setek podobnych, znajdujących się w okolicy.  W przypadku zabytkowej kamienicy, apartamentu w jednym z nielicznych w Polsce drapaczy chmur, czy nadmorskiej willi trudno ustalić realną cenę bez dogłębnej znajomości tematu.  - To prawda, że kupujemy emocjami, ale po co przepłacać? - uważa specjalista z  Sotheby’s. Ile więc wart jest luksus? - To zależy. Takie nieruchomości można nabyć już za 600-700 tys. zł, choć zwykle ceny zaczynają się od miliona złotych w górę.